Kita

Kaip atsiranda istoriniai paminklai?

Visos civilizacijos tūkstančius metų iki mūsų dienų statė paminklus, tai dažniausiai yra ilgiausiai išsilaikę ir geriausiai atpažįstami senųjų civilizacijų simboliai. Būtent todėl paminklai yra viena iš tų vietų, kuriose archeologai ir istorikai randa daugiausiai informacijos apie senąsias civilizacijas ir jų visuomenes. Kai pačios visuomenės tapo labiau organizuotos ir didesnės, tuomet padidėjo ir patys paminklai – Egipto piramidės, graikų panteonas, didžioji kinų siena, Indijos Tadž Mahalas tapo šių didžių civilizacijų simboliai, kuriuos mes žinome iki šių dienų. Žinoma ir modernioji visuomenė sugebėjo pagaminti kažką tokio, kas yra taip įsimintina, kad pagal konkretų statinį mes atskiriame šalį, tai gali būti Laisvės statula Jungtinėse valstijose ar Eifelio bokštas Prancūzijoje (įdomu yra tai, kad ir Laisvės statula buvo pagaminta Prancūzijoje, o Amerikoje ji atsidūrė kaip dovana nuo Prancūzijos už pagalbą per antrąjį pasaulinį karą). Pats terminas „paminklas“ nurodo tai, kad pastatas ar meno kūrinys, o kartais net antkapis, turi parodyti simbolinį statusą, tačiau taip pat turi būti išreikštas fiziškai.

PaminklaiTaip pat paminklai dažnai būna naudojami tam, kad pagerintų miesto infrastruktūrą. Strategiškai suplanuoti miestai, tokie kaip Jungtinių valstijų sostinė Vašingtonas, Naujasis Delis Indijoje, ar Brazilijos sostinė Brazilija, yra statomi aplink paminklus. Tuo tarpu senesni miestai paminklus stato tose vietose, kurios savaime yra svarbios. Puikus pavyzdys yra Gedimino paminklas Vilniaus katedros aikštėje, jų paskirtis dažniausiai yra sužavėti, o taip pat priminti šalies ar miesto istoriją.

Pastatai sukurti kitam tikslui, tačiau pastebėti dėl savo amžiaus, dydžio ar istorinės svarbos taip pat yra vertinami kaip paminklai. Jau minėta Didžioji kinų siena buvo pastatyta tam, kad apgintų Kinų imperiją nuo barbarų, tačiau dabar tai yra vienas iš didžiausių senosios Kinų civilizacijos paminklų. Tuo tarpu Bastilija Paryžiuje buvo pastatyta kaip kalėjimas, tačiau jos šturmas tapo didžiosios Prancūzijos revoliucijos simboliu, o tai padarė ją visiems žinomu istoriniu paminklu

Todėl statydami pastatą šiandien, mes net negalime žinoti, kokia bus jo ateitis ir galbūt jis taps vienu iš ateities kartoms svarbių paminklų.