Kokybiška ir tinkanti avalynė nulemia gerą savijautą ir puikią nuotaiką. O juk kiekvieno žmogaus pėdos yra nevienodo dydžio ir formos. Batų gamintojai bei kojų sandaros specialistai išskiria tris skirtingas pėdas: normalias, plokščias ir pasižyminčias aukštu skliautu. Atsižvelgiant į šiuos kriterijus ir, be abejonės, dydį bei formą, reikia rinktis avalynę. Be to, neretai suaugę žmonės, mano, kad jų pėda nebesikeis, vis dėlto mokslininkai įrodė, kad bėgant metams ji keičiasi. Dėl šios priežasties, net jeigu atrodo, kad puikiai žinote, kokia jūsų pėdos forma ir dydis, vis tiek kiekvieną kartą, kai susiruošiate įsigyti naujus batus būtinai juos matuokitės ir tai darykite ne atsisėdus, o stovint.
Neretai užėję į avalynės parduotuvę pamatote, kad joje stūkso batų kalnas, tačiau sau tinkamų taip ir nerandate. Juk jie turi atitikti labai daug kriterijų. Visų pirma jūsų kojos naujuosiuose batuose turi jaustis labai patogiai. Vaikštant jie neturi nei smukti, nei spausti. Batai turi būti gana elastingi ir nesunkiai susilenkti per padą ties plačiausia pėdos vieta. Tada vaikščiodami tikrai jausitės patogiai. Jei tik yra galimybė reikėtų rinktis tokius batus, kurie yra pagaminti iš medžiagos, leidžiančios odai kvėpuoti: natūralios odos arba pluošto. Atsisakykite batų, pagamintų iš sintetinių medžiagų, ypač jeigu juose nėra pakankamai ventiliacijos, kadangi ši avalynė sulaikys viduje drėgmę ir kojos neišvengiamai prakaituos bei šus.
Jei jau nutarėte pirkti naujus batus, darykite tai tik besibaigiant darbo dienai, kadangi, kai kojos yra pavargusios, pėdos neišvengiamai šiek tiek patinsta ir pavakary tampa truputį didesnės nei kad buvo ryte, kai tik išlipote iš lovos. Naują avalyne reikėtų matuotis ne basomis, bet mūvint tokias kojines, kuriomis dažniausiai ausitės dėvėdami perkamus batus. Būtina matuotis abu batus, o ne kurį nors vieną, kadangi daugumos asmenų viena pėda (dažniausiai dešinė) yra kiek didesnė už kitą. Be to, jei matuositės tik tą batą, kuris padėtas vitrinoje, jis jau bus kiek pratemptas dėl kitų pirkėjų matavimosi. Prieš sumokėdami už batus pinigus, stenkitės kuo ilgiau su jais pavaikščioti po parduotuvę. Taip įsitikinsite, ar šie batai jums tikrai tinkami.
Jei jūs esate įpratę nešioti specialius ortopedinius vidpadžius ar įdėklus, būtinai juos pasiimkite, kai eisite pirkti naujų batų. Juk šioms detalėms reikalinga papildoma vieta avalynėje, todėl batai, kuriuos norite pirkti, turi būti šiek tiek laisvesni nei tie, kuriuos avite nenaudodami papildomų įdėklų. Tik turėdami pakankamai vietos ortopediniai vidpadžiai tikrai bus naudingi, jie geriau prilaikys jūsų pėdos skliautą.
Jei ruošiatės įsigyti sportinius batelius, ypač bėgiojimo, atkreipkite dėmesį į tai, ar jie turi pagalvėlę kulne, kuri sumažina smūgio poveikį pėdai, ar pakankamas vidpadžio, sumažinančio pronaciją, išlenkimas, ar priekyje yra elastinė medžiaga, kuri padeda efektyviai atsispirti. Sportinių batelių padas turi turėti specialius griovelius, kurie apsaugotų nuo paslydimo, kad galėtumėte drąsiai bėgioti per slidžią dangą ar net balas.
Taigi, norint išsirinkti tinkamus batus, reikia atsižvelgti į daugybę kriterijų. Priešingu atveju, net parduotuvėje stūksantis batų kalnas jums nepadės. Arba dar blogiau – įsigysite avalynę, su kuria jausitės nepatogiai ir kurią galų gale teks padėti į sandėliuką arba net išmesti.