Kita

Kvepalai ir trumpa jų atsiradimo istorija

Šiandieniniame pasaulyje yra begalė skirtingų vyrams ir moterims skirtų kvepalų. Pastarieji visais laikais buvo pasitelkiami tam, kad būtų galima pritraukti aplinkinių dėmesį, sukurti puikų įvaizdį ir tapti matomais bei išsiskirti. Kvepalai visuomet buvo tapatinami su mistika, maloniais potyriais, elegancija, romantika ir galia. Išvertus iš lotynų kalbos, kvepalai reiškia rūkymą arba garavimą. Kvapieji sakai, ladanas, rožės ir kitos egzotinės gėlės dar senovės egiptiečių buvo pasitelkiamos gaminant kvapniuosius aliejus ir balzamus.

KvepalaiTuo tarpu graikai buvo pirmieji, kurie sukūrė skystą kvepalų formą. Tam pasitelktas vanduo, alyvuogių ir kokosų aliejus, alkoholis ir migdolų aliejus, o taip pat tokių kvepalų sudėtyje būdavo ir eterinių aliejų, išgautų iš lelijų, anyžių, vilkdalgio šaknų ir kitų ekstraktų. Tokie ekstraktai būdavo naudojami tiek moterų, tiek ir vyrų, o viduramžiais kvepalai buvo gaminami ir iš levandų ekstrakto. Moterys spausdavo gėlių žiedlapius, maišydavo juos su žolelėmis ir užpildavo juos rožių, levandų ir lelijų vandeniu tam, kad šiuo mišiniu išteptų savo kūną mėgaujantis karštomis voniomis.

Taipogi, kai Napoleonas keliaudavo į mūšį, jis kiekvieną mėnesį sunaudodavo apytiksliai šimtą odekolono buteliukų, o karaliaus Luiso XIV valdymo laikais karališkųjų rūmų nariams buvo įsakyta kasdien naudoti įvairius kvepalus. Kvepalai, kurių sudėtyje būdavo įvairių citrusinių aliejų, pvz., rozmarinų, čiobrelių, jazminų, levandų, apelsinų, laimo, mandarinų, gėlių, nerolio, greipfrutų ir citrinų, sumaišytų su vandeniu ir etanoliu, buvo išrasti 1709 m. italų dizainerio. Jo kvepalai labai greitai tapo pačiais populiariausiais visame pasaulyje.

Praeityje kvepalai buvo įkandami tik aukštuomenei, todėl pastarieji buvo laikyti prabangos ir aukšto statuso detale. Kiek vėliau, apytiksliai 1800 m., kvepalai buvo išskirti į atskiras kategorijas – moterims ir vyrams. Moteriški kvepalai buvo gaminami iš lelijų, rožių, levandų ir žibučių, o vyriški – iš sandalmedžio, tabako, gvazdikų ir muskuso.

Bėgant laikui pasaulyje atsirado vis daugiau kvepalų kūrėjų, kurie ėmė eksperimentuoti su pačiais įvairiausiais kvapais. Tai lėmė, kad pamažu kvepalai tapo ne tik aukštuomenei įkandama preke. Šiandien mėgautis aukščiausios kokybės kvepalais gali kiekvienas iš mūsų – jų pasirinkimas yra neribotas.