Ar žinojote, kad ne visos nešynės yra tinkamos kūdikio nešiojimui? Netgi jei nešynė parduodama dailioje stilingoje pakuotėje, garsiame prekybos centre, dar nereiškia, kad ji puikiai tiks Jūsų mažyliui, o nešiojimas nesukels negalavimų. Tėveliai turi būti budrūs ir nuolat domėtis, kuris gaminys tiktų vaikui, o kurio geriu vengti.
Norint atskirti, kuri nešioklė visiškai netiks naujagimiui, verta įsidėmėti kai kuriuos teiginius.
Ortopedai ir pediatrai neleidžia vaikų nešioti nešioklėse, kurios:
1. Nukreipia vaiko kojytes tiesiai žemyn. Jei nešynė suformuota taip, kad įdėjus vaiką kojytes reikia prakišti lyg pro specialiai suformuotas ertmes ir jos nusvyra vertikaliai žemyn, toks gaminys neatitinka natūralios kūdikio klubų sandaros – spaudžiamas kryžkaulis, kyla grėsmė klubo išnirimui (displazijai), sudaromas spaudimas vaiko lyties organams. Tad, jei tik vaikas į nešynę tarsi pakabinamas, tokio pirkinio geriau venkite.
Teisinga padėtis nešynėje. Nešynėje turi būti formuojama „varliuko poza“ – vaiko kojytės sulenktos per kelius, plačiai išskleistos. Įdėjus vaiką į nešynę jis turi tarsi apkabinti jus savo kojytėmis. Nelaikantiems galvutės naujagimiams nešioklėse būna pridedami specialūs naujagimio įdėkliukai.
2. Turi kietą ir tiesią nugaros atramą vaikui. Gimus mažyliui, jo stuburas yra „C” formos, o tik vėliau, pradėjus savarankiškai ropoti ir eiti, susiformuoja suaugusiam žmogui būdingas „S” formos stuburo linkis. Nešynės turi prisitaikyti prie šių pokyčių ir nevaržyti vystymosi savo primesta kieta konstrukcija.
Teisinga nešynės nugarėlė turi apgaubti vaiką ir tvirtai jį prilaikyti, lyg jūs pati laikytumėte savo rankomis.
Itin tvirtai sureguliuoti įtempimą pavyktų vaikjuostėje, nes ji neturi jokių ribojančių sagtelių ar dirželių.
Jei abejojate ir galvojate, kad tai sudėtingas reikalas, norime padrąsinti – išbandykite vaikjuostės rišimąsi namuose prieš veidrodį, pažiūrėkite filmukų internete, pasikalbėkite su naudojančiais tėveliais – būsite nustebinti, kaip tai paprasta ir kad vaikjuostę užsirišti pakanka netgi mažiau laiko nei įprastą nešynę su dirželiais!
3. Kabinamos vien tik ant nešančiojo pečių, o vaikas pakimba žemai. Jei vaikas nešynėje per žemai „kabo“, ne tik deformuojasi nešiotojo stuburas, bet ir pats nešiotojas negali pilnai įvertinti, ar vaikas patogiai pasodintas nešioklėje, ar tolygiai kvėpuoja.
Teisingas vaiko sodinimas. Nešynė turi būti patogi tiek jums, tiek mažyliui, tad neaukokite savo sveikatos, geriau išbandykite kelias ir pasirinkite tokį modelį, kuriame vaikas tarsi apkabina jus savo kojytėmis, „sėdi“ kuo aukščiau (netgi virš jūsų bambos), o jo svoris tenka jūsų klubams, bet ne vien pečiams. Jei norite būti ramūs, kad vaikas nešioklėje yra tinkamame aukštyje – pabučiuokite jo galvytę – tai padaryti turėtų būti paprasta, neatliekant jokių ypatingų lankstumo pratimų.
Pabaigai apibendrinkime saugios ir patogios nešynės požymius:
– Užsidėjus tinkamą nešynę nesinori kūprintis.
– Užsegus visus fiksatorius nesinori vaiko papildomai prilaikyti rankomis.
– Vaikas ir jo svoris fiksuojamas jūsų bambos aukštyje arba dar aukščiau.
– Nugarėlė priglunda prie vaiko ir stipriai apgaubia.
– Nešynės konstrukcija reguliuojama, prisitaiko prie vaiko kūno ir jūsų apimčių.
– Geriausia, jei nešynėje vaiką galima nešti vertikaliai, kojytes išdėsčius plačiai (vadinama „varliuko poza”).