Kita,  Pirkiniai/Paslaugos,  Uncategorized,  Verslas/Ekonomika

Kreditų rinka siūloma griežtinti dar labiau

kreditaiDidelis dėmesys turėtų būti skiriamas finansų rinkos dalyviams, kurie susiję su vartojimo kreditų teikimo veikla – nepaisant įvestų apribojimų kredito bendrovėms, vis tiek yra daugybė asmenų, kurie vėluoja grąžinti skolas. Nutrauktų vartojimo kredito sutarčių skaičius šių metų paskutinį ketvirtį vis tiek yra stebėtinai didelis nepaisant to, jog buvo sumažinta metinė palūkanų norma bei sugriežtintos kredito išdavimo sąlygos. Tam įtaką gali daryti įvairūs faktoriai, kurie dažniausiai susiję su netinkamu kredito reitingo įvertinimu bei asmenų mokumo patikromis. Kredito teikėjams priežiūros institucijos akcentuoja, jog jie turi teikti paskolas tik tiems asmenims, kurių finansinė padėtis yra stabili. Yra nustatyti konkretūs kriterijai, kuriais būtina vadovautis. Bet, vis dėlto yra asmenų, kurie sugeba apeiti nustatytą tvarką – jie gauna vartojimo kreditus, nors iš tiesų jų gauti neturėtų.

Daugelis ekspertų tai įvardija kaip kreditoriniu sukčiavimu, nes neva asmenys tyčia siekia suklaidinti kredito teikėją ir paskui kreipiasi į priežiūros institucijas dėl skolinių įsipareigojimų sumažinimo. Blogiausia tai, kad tie įsipareigojimai niekur nedingsta – asmenys vis tiek turi grąžinti skolas, nors už jas palūkanų mokėti nereikia. Prastas suvokimas dažniausiai ir atveda prie to, jog net ir sukčiaujantys asmenys nebesugeba grąžinti skolų pagal sutartyje nurodytus terminus.

Dabar griežtinti siūloma jau nebe vartojimo kreditų teikėjų veiklą – didesnio susidomėjimo sulaukia privatūs kreditoriai be sutelktinio finansavimo sistemos. Joms taip pat norima įvesti apribojimus. Pavyzdžiui, siūlomos įstatymų pataisos bei projektai, kuriuose nurodoma, jog privatūs kredito teikėjai bei sutelktinio finansavimo sistemos būtų registruojamos specialiame sąraše. Siūloma tokią veiklą licencijuoti. Šiuo metu privatūs kredito tekėjai gali skolinti pinigus be jokių licencijų, bet jie tai daryti gali tik su nekilnojamo turto įkeitimu. Tiesa, privatūs kreditoriai yra ne įmonės, o fiziniai asmenys, kurie skolina pinigus iš asmeninių lėšų. Šiems kredito teikėjams taipogi siūloma nustatyti leidžiamą palūkanų normą, nors ji čia ir taip yra be galo maža. Ekspertai rekomenduoja greičiau imtis radikalių veiksmų varžant ne privačių kreditorių, o būtent vartojimo kredito teikėjų veiklą – jie žmonėms sukelia daugiau problemų dėl didelių palūkanų.