Norėdami jaustis gerai, turime gyventi malonioje, jaukioje ir švarioje aplinkoje. Netvarkinga ir bakterijų gausa pasižyminti aplinka dažnai sukelia įvairias ligas, palaužia mūsų imunitetą ir gerą savijautą. Todėl labai svarbu rūpintis savo kvėpavimo takų stiprinimu ir ligų prevencija.
Ko gero, vienos baisiausių ligų, kurias gali sukelti įkvepiamos bakterijos – tai plaučių ligos. Pirmiausiai išsiaiškinkime, kokiais kanalais oras patenka į mūsų plaučius? Per gerklas, paskui per platų vamzdį, vadinamą gerkle, arba trachėja, kaklu nusileidžiantį į krūtinės ląstą, apačioje išsišakojantį į du vamzdelius, skirtus abiems plaučiams aprūpinti deguonimi. Kiekvienas iš šių vamzdelių dalijasi į bronchus, į bronchų segmentus ir taip toliau. Norėdami tai geriau suprasti, įsivaizduokite medį, baigiantis pavasariui apverstą aukštyn šaknimis. Kamienas atstoja mūsų gerklę (stora žievė — gerklės sienelė). Šakos — tai mūsų bronchai (žievė jau truputį plonesnė). Mažesnės šakelės — mūsų bronchiolės (žievės nebėra, lieka tik plonytė plėvelė — bronchioles dengiantys raumenys). Lapai — tai mūsų plaučių alveolės (kaip ir lapai, jos turi osmosinių savybių). Jų yra apie 300 milijonų, jų dujų užimamas plotas — 80 m2!
Tarp kitko, mūsų bronchų – kaip ir nosies – vidus padengtas gleivine, turinčia apsauginę savybę. Ji dėl išskiriamų gleivių ir virpamojo epitelio judesių į išorę pašalina įkvėptas dulkeles.
Svarbu nepraleisti progos ir išaiškinti savo vaikams, kokį svarbų vaidmenį gryninant orą vaidina medžiai, taip pat kuo jų funkcija panaši į mūsų kvėpavimo funkciją. Iš tikrųjų panaši ne tik pati forma, bet ir mechanizmai: mūsų alveolėse vyksta dujų apykaita tarp deguonies ir anglies dioksido, tokia pat apykaita vyksta ir lapuose — skirtumas tik tas, kad mes naudojame deguonį, o lapai — anglies dioksidą, kurį pašaliname prieš pradėdami naują kvėpavimo ciklą. Pasinaudokite proga ir pakalbėkite apie ekologiją, pakvieskite vaikus atsodinti kiekvieną nupjautą medį.
Grįžtant prie plaučių ligų, itin svarbu stiprinti savo plaučių būklę: nerūkyti, dažnai vaikščioti gryname ore, atlikti įvairius kvėpavimo pratimus. Taip pat labai svarbu pasirūpinti aplinkos švara. Dažnai drėgnu skuduru valykite dulkes, plaukite grindis, vėdinkite patalpas. Prižiūrėkite ir automobilį – jame gausu bakterijų, nuo oro kondicionierių lengvai patenkančių į mūsų kvėpavimo takus ir sukeliančių įvairiausius susirgimus. Neužmirškite kruopščiai valomą kondicionierių reguliariai pildyti – kondicionierių pildymas Vilniuje – kaip ir kituose Lietuvos miestuose – labai svarbus palaikyti tinkamą temperatūrą automobilyje ir taip užkirsti kelią įvairiems negalavimams ar susirgimams.