Elektra – labai svarbi kasdienio mūsų gyvenimo dalis. Elektros istorija prasidėjo ne taip ir seniai – didysis elektros bumas prasidėjo ankstyvajame dvidešimtajame amžiuje, kuomet Tomas Edisonas išrado elektros lemputę. Nuo tada atsirado vis daugiau su elektra susijusių išradimų, kurie palaipsniui išaugo iki šių moderniųjų mūsų dienų. Kompiuteris, televizorius, šaldytuvas, mikrobangų krosnelė – visų šių dalykų neturėtume ir negalėtume naudotis, jeigu kiekvieną dieną mūsų namuose neveiktų elektra. Deja, tačiau ne visi žmonės priima elektrą kaip itin svarbų dalyką, manydami, kad ja rūpintis visiškai nereikia, nes tai savaiminis dalykas. Dėl tokio mąstymo, kartais netinkamai prižiūrėta elektra iššaukia gaisrą arba apgadina nemažai mūsų turto.
Turbūt pažįstate žmogų, kuriam yra namie „iššovę“elektros saugikliai. O galbūt tai yra nutikę jums patiems? Gal namuose nei iš šio, nei iš to pradeda mirksėti šviesa? Tai reiškia, kad vertėtų jūsų namuose patikrinti elektros instaliaciją. Nemanykite, kad tai yra tiesiog patogumo klausimas. Tinkamai atlikti elektros darbai garantuoja saugumą namie, o atsainiai atlikti gali pridaryti labai daug bėdų.
Kas gali nutikti ne taip?
Visų pirma, reikia atkreipti į tą neraminančią statistiką, kuria pateikė ugniagesių departamentas. Pasirodo, kad net apie dešimt procentų netikėtų gaisrų namuose nutinka būtent dėl to, kad elektros instaliacija nėra tinkama.
Įtampos svyravimai turi didelę įtaką jūsų buities technikai – dėl šios priežasties genda skalbimo mašinos, kompiuteriai, virduliai, viryklės, televizoriai, radijo imtuvai ir bet kokie kitokie elektros prietaisai. Daugelis žmonių mano, kad jeigu elektrinis daiktas yra įjungtas į rozetę, tačiau nenaudojamas (veikia tik pasyviuoju režimu), tai jam niekas negali nutikti. Tačiau, taip nėra. Jeigu jūsų namuose elektros darbai yra seniai neatlikti ir elektros lizdai netvarkingi, vadinasi, gali būti, jog net ir nenaudojami, tačiau į elektrą pajungti daiktai gali sudegti. Elektros specialistai pastebi dar vieną ne itin malonią tendenciją – pradėjus gesti vienam elektriniam daiktui, genda ir kiti. Ir dėl viso to kalta pasenusi elektros instaliacija, kurią tiesiog būtina atnaujinti.
Specialistai rekomenduojama perinstaliuoti elektrą namuose kas 30 – 35 metus. Tačiau, tai nereiškia, kad problemų negali atsirasti anksčiau. Kaip jau minėjome anksčiau, čia didelį vaidmenį atlieka tokie simptomai kaip mirksinčios šviesos namuose arba nuolat gendantys buitinės technikos prietaisai. Itin kaistantys lempų patronai arba degėsių kvapas nuo laidų – taip pat tą pačią problemą simbolizuojantys simptomai.
Kiekviename name yra nustatyti parametrai, kokia yra maksimali leistina elektros galia. Pavyzdžiui, jeigu gyvenate sename pastate ir negalite naudotis arbatinuku, virykle ir kompiuteriu vienu metu – galbūt jums reikia padidinti galią. Nemėginkite daryti to patys, kadangi šie elektros darbai gali būti pavojingi. Pasikvieskite meistrą, kuris jūsų namuose padidins leistiną elektros galią iki 7 kW.
Turėtų keistis žmonių mąstymas
Visgi, specialistai didelę problemą įžvelgia tame, kad apie saugumą namuose ir kokybiškos elektros instaliacijos svarbą pagalvojama jau tik tada, kai kažkas nutinka. Taigi, elektros specialistai turi patarimą visiems žmonėms – nelaukite. Jeigu nežinote, kokia situacija su elektra jūsų namie arba matote, kad nuolat mirga marga lemputės arba nuo elektros laidų sklinda degėsių kvapas, tučtuojau kreipkitės į elektros specialistus, kurie su malonumu šias problemas išspręs.